امروز: چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

درسنامه ای در تفسیر طریق طلاب مجاهد انقلابی بر مبنای بیانات رهبر معظم انقلاب


تحليل شخصيت، شهادت و وصيت شهيد محسن حججي يک درسنامه كامل براي روحانیون انقلابي بوده و دقت در آرزوهای این شهید عزیز نسبت به فرزندش سرمشق بسیار خوب و انگیزه‌ای وافر برای طلاب است.

تحليل شخصيت، شهادت و وصيت شهيد محسن حججي يک درسنامه كامل براي روحانیون انقلابي بوده و دقت در آرزوهای این شهید عزیز نسبت به فرزندش سرمشق بسیار خوب و انگیزه‌ای وافر برای طلاب است؛ چراکه آرزوی این شهید برای فرزندش حرکت در مسیر روحانیت و حوزه‌های علمیه در فصل های آینده زندگی اش است.
رهبر انقلاب در ديدار روز سه‌شنبه با خانواده شهيد محسن حججي فرمودند: «دشمنان تلاش‌هاي فراواني براي بازگرداندن ملت به ويژه جوانان از راه جهاد و شهادت و فراموش كردن امام و گم كردن خط انقلاب انجام داده‌اند و مي‌دهند. محسن حججي نمادي از جوانان انقلابي و معجزه جاري انقلاب اسلامي است. اگر كميت و كيفيت جوانان انقلابي بيشتر از دهه ۶۰ نباشد، كمتر نيست...خداي متعال بر اساس حكمت خود و خصوصياتي كه در اين جوان بود او را نماينده شهدا و عاملي براي افتخار كشور خود كرده است.»

در اين نوشتار به تحليل برخی خصیصه های انقلابی ايشان مي‌پردازيم تا هويدا شود چگونه اين شهيد بزرگوار توانست به يك جريان‌سازي نو در حوزه های علمیه و عميق در بدنه فكري انقلاب اسلامي دست بزند و آن را پيش روي جوانان انقلابي قرار دهد:
ظلم‌ستيزي
يكي از ويژگي‌ها و خصیصه های بارز فكري و رفتاري در زندگي شهید حججي و شهدای روحانی تاریخ، ظلم‌ستيزي و استكبار‌ستيزي آنان بود. این شهيد در بخشي از نخستین دست نوشته‌هاي خود خطاب به فرزندش مي‌نويسد: «اگر نمي‌رفتم بايد تن به ظلم مي‌دادم و شاهد توهين به اهل بيت رسول خدا مي‌بودم.» در حقیقت بر این مبنا آنچه در زندگی شهدای روحانی ما که سال هاست در خط مقاومت در سوریه و دیگر کشورهای منطقه به نبرد با تکفیری ها می پردازند، مقاومت و ايستادگي در مقابل ظلم و استكبار و عدم‌مسامحه با آنان است و این جریان را می توان به خوبی از سياق فكري، زندگي و شهادت این شهیدان آموخت.
اقتدارخواهي و عزت‌طلبي
اقتدارخواهي و عزت‌طلبي از نخستین پيام‌هايي است که سال های سال ذهن عمومي جامعه از آخرين تصوير شهدا را به خود جلب کرده و درسي است كه عملا نياز به بازگويي و تحليل ندارد؛ در چهره جمیع شهدای روحانی حوزه علمیه خراسان می بینید موجي از اقتدار و صلابت در چهره شان نمايان است و بر مبنای بیانات رهبر معظم  انقلاب شهید حججی به عنوان سخنگوی شهدای بی سر حجتي براي همگان شد كه اگر به حقانيت راه اسلام و نظام اسلامي ايمان و باور قلبي داشته باشيد هرگز تن به ذلت و ظلم نخواهيد داد و تا آخرين لحظه ايستادگي می کنید. اینگونه شهيد حججي و هزاران شهید روحانی عزتمندانه ره توشه شهادت را در برگرفتند و در ميان همه طبقات فكري جامعه آبرو و عزت يافته و نشان دادند که راه اسلام راه عزت و اقتدار در مقابل باطل است. حق و باطل را همنشيني و سازشي با يكديگر نيست. در مقابل باطل، مقاومت عزتمندانه لازم است و در نهايت اين حق است كه پيروز و مانا است، همانگونه كه خون این شهدای روحانی به عنوان پرچمداران مبارزه با ظلم تبديل به جرياني از رويش تفكر انقلابي در جامعه شد و خون و راه آنان به جرياني بدل خواهد شد كه نمونه‌هاي فراوان از محسن حججي در آن رشد می کنند.
ولايتمداري
نخستین راهنمایی و رهنمود بر مبنای وصیت نامه شهدای روحانی حوزه علمیه خراسان و شهید حججی، تنها نگذاشتن رهبري و حراست از ولايت و ولایتمداری در همه عرصه های زندگی است. اين شهيدان بزرگوار پیش از هر وصيت و سفارشي قلم به حقانيت «ولي فقيه» مي‌چرخانند و آن را در شرايط كنوني از ضروریات جامعه برمي‌شمارند چراکه پایبندی به دستورات و فرمایشات رهبر معظم انقلاب و عمل به دستورات و رهنمود های ایشان بی شک عاملی در شکست دشمنان است.
مبارزه با غرب گرایی
بر مبنای صفحات روشن تاریخ و بیانات رهبر معظم  انقلاب، روحانیت از ابتدای مبارزه و جدال با حاکمان ستمگر پیشتاز و پرچمدار بوده اند و آنچه که شهيد حججي و دیگر شهدای روحانی بیش از سایر عناصر ارزشی در طول حیات زرین خود بر آن متمركز مي‌شوند، «مبارزه با غرب‌گرايي» است. بلاترديد امروزه تمايل به مدل‌هاي غرب‌ساخته و تعريف‌هاي نويني كه حتي از اسلام ارائه داده مي‌شود، به يك آفت بزرگ فكري بدل شده است که تا کنون همه تلاش حوزه علمیه خراسان بر این مبنا و در پرتو تقویت استکبارستیزی بوده است. نكته‌اي كه از نگاه عميق شهيد حججی در آخرين لحظات و شرائط خطير جهاد نيز مهجور نمانده است، این است که ايشان در اين بخش از وصيت خود مي‌نويسد: ( از همه شما مردان امت رسول‌الله(ص) مي‌خواهم فريب فرهنگ و مدهاي غربي را نخوريد) و همه شهدای روحانی راه اهل بيت و يا همان «مدل اسلامي» را به عنوان تنها مدل فكري صحيح و حجتي پيش روي همگان مي‌دانند و در تبیین این جریان شهید حججی این چنین مي‌نگارد: (همواره علي‌بن ابيطالب اميرالمؤمنين را الگو و پيشواي خود قرار دهيد و از شهدا درس بگيريد...) بنابراين دوري از غرب‌زدگي و فريفته نشدن در مقابل آن و اهتمام به الگوهاي ايراني، اسلامي از مهم‌ترين درس‌هايي است كه از سبک زندگي، شهادت و وصيت شهيد محسن حججي بر جاي مانده است.
تلنگر شهدای روحانی به سردمداران نظام برای حرکت در مسیر انقلابی گری
شهدای روحانی در وصيت های به یادماندنی خود به حق‌الناسي كه بر گردن دارند اشاره مي‌كنند. اين حساسيت به حق‌الناس و حقوق ديگران در جامعه نيز يک پيام بزرگ اخلاقي، سياسي براي طبقات مختلف فكري در جامعه و تلنگری به نهادها و ارگان ها است. اين تلنگر در سطح كلان مي‌تواند خطاب به همه ارگان‌ها در نظام جمهوري اسلامي باشد كه بايد بر حراست از بيت‌المال و حقوق مردم حساسيت ويژه‌اي قائل شد و بدین ترتیب توجه ویژه و خاص شهيد حججي به كوچک ‌ترين ديوني كه بر ذمه اوست، مي‌تواند تلنگر خوبي به افراد، ارگان‌ها و نهادها براي اهميت به اين اصل مهم اسلامي باشد.
شهدای روحانی؛ الگوی فکری تمام عیار برای طلاب انقلابی مبارز
امام خميني(ره) در پاره‌اي از فرمايشات خود با سران نظام مي‌فرمايند: «مسئولان جمهوري اسلامي اگر به فكر ايجاد حكومت جهاني حضرت حجت نباشند، خائن و خطرسازند، حتي اگر به مردم خدمت كنند.» رهاورد اين تفكر منجر به رويش‌هاي جوانه‌هاي انقلابي همچون شهدای روحانی و شهید محسن حججي مي‌شود كه تبعيت از ولي‌فقيه، حراست از امنيت كشور و نظام اسلامي و پاسداري از آرمان برحق مهدويت را معنا مي‌كنند و در تاریخ می درخشند. سبک زندگي و شهادت شهيد حججي مي‌تواند يك الگوي فكري تمام‌عيار براي طلاب انقلابي باشد كه با روحیه حقيقت‌خواهي و شهادت‌طلبي پیش می روند و در طلب علم مجاهدت می کنند؛ در حقیقت جاي جاي زندگي و مبارزه اين شهدای روحانی درس‌هاي عميق، زيبا و مهمي را برجاي گذاشته كه مسئوليت پاسداري از آن و همچنين آرمان بزرگ همه شهداي راه اسلام را براي روحانیت هر زمان سنگين‌تر مي‌كند.

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان 


كد خبر: 18496  |  تاریخ درج خبر: 96/07/15  |  کد خبرنگار: 207368
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا